Referendum w sprawie przyjęcia uchodźców w ramach obowiązkowego systemu relokacji w UE
Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę „Uchodźców”?
*w ramach systemu relokacji w Unii Europejskiej

Chmura tagów, czyli posty wg etykiet

Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz'15) - Audyt rządów PO-PSL

Andrzej Kobylarz

Dzisiejszy dzień w Sejmie upływa pod znakiem audytu rządów PO-PSL. Skala patologii ukazana w raportach poszczególnych ministrów jest porażająca. Poza wielomilionowymi, nieuzasadnionymi wydatkami, przeraża jednak fakt wykorzystywania instytucji państwowych do walki z opozycją: inwigilacji dziennikarzy, środowisk patriotycznych czczących pamięć Żołnierzy Wyklętych, czy uczestników legalnych manifestacji. To, o czym mówi się głośno od dłuższego czasu, znajduje odzwierciedlenie w przedstawionym audycie. Polskie państwo jest chore i przeżarte układami. Niestety, polskie prawo, podstawy działania instytucji państwowych, sprzyjają takiemu właśnie wykorzystaniu ich do celów własnych. Obawiam się, że niezależnie od opcji rządzącej, pokusa sięgnięcia po wskazane środki może być zbyt wielka, dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest głęboka reforma struktur naszego państwa.

Najważniejszą kwestią jest jednak to, co obecny rząd zrobi w związku z prezentowanym audytem. Prezentowane przykłady niestety zawierają sporo ogólników, a przecież za wskazanymi działaniami musiały stać konkretne osoby. Jeśli PiS rzeczywiście chce uzdrowienia państwa, to należałoby osoby odpowiedzialne za przewinienia wskazać. Niestety, jedna komisja specjalna ds. Amber Gold, nie wystarczy. Oby prezentowane wyniki audytu nie były jedynie medialnym uderzeniem w PO-PSL, a początkiem działań odpowiednich organów.

Aktualizacja z dn. 12-05-2016:
Przeczytaj także rozszerzoną wersję, sporządzoną na następny dzień po przedstawieniu "audytu":


Po kilkunastu godzinach wystąpień ministrów, wypada podsumować wczorajsze "show" przedstawicieli rządu PiS. Oczywiście skala nadużyć, jaka miała miejsce w trakcie 8 lat rządów PO-PSL, przeraża. Zaprezentowane z mównicy sejmowej "smaczki" stanowią potwierdzenie tego, o czym mówimy od dawna - Polska przeżarta jest rządami partiokracji, której przedstawiciele od dawna walczą o wpływy, jak rodziny mafijne. Niestety, ale zmiana jednej partii na drugą nic nie zmieni. Obecny system polityczny sprzyja tworzeniu patologii - to jest istota problemu. Tylko głęboka reforma państwa może zmienić ten stan rzeczy, dlatego musimy tworzyć nowe prawo, reformować źle działające instytucje, a wzmacniać rolę państwa tam, gdzie działa dobrze.

Przyglądając się wczorajszym wystąpieniom, myślę jednak o jeszcze jednym. Niestety, ale "audyt" ministrów to tylko element gry politycznej, którym przez kilka dni będą żyły wszystkie media w Polsce. Prawdziwy audyt wykazałby zarówno to co negatywne, jak i pozytywne. Przemówienia ministrów, zamiast być nacechowane politycznymi sloganami i prztyczkami w nos dla poprzedniej ekipy, winny być rzeczowe i bazujące jedynie na faktach, bez zbędnych komentarzy. Tymczasem sprowadzono "audyt" do politykierstwa, podczas gdy ministrowie powinni pamiętać, że przede wszystkim są urzędnikami państwowymi, a dopiero potem funkcjonariuszami partyjnymi. Najlepszym świadectwem politycznej gry, jakiej byliśmy wczoraj świadkami jest fakt, że zabrakło wniosków z prezentowanych wyników kontroli. Wniosków w postaci oskarżenia konkretnych osób winnych zaniedbań, informacji nt. ilości postępowań, jakie w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami wszcząć powinny prokuratury w całym kraju. Tymczasem zaprezentowany "audyt" jawi się jako tania szopka dla wyborców partii rządzącej. Nie sądzę jednak, aby wśród zwolenników PiS-u zabrakło ludzi, którzy na koniec chcieliby się dowiedzieć co rząd zamierza w z związku z kontrolami zrobić. Tak jak pisałem już wcześniej - jedna komisja ws. Amber Gold to zdecydowanie za mało jak na kilkanaście godzin dyskusji nt. patologii trawiącej polskiej państwo. Obawiam się jednak, że znowu zwycięży interes partyjny - kolejne "komisje" i "postępowania" będą dawkowane obywatelom w taki sposób, aby jak najbardziej zaszkodzić opozycji, a nie przysłużyć się polskiemu państwu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: komentarze łamiące przepisy polskiego prawa, np. nawołujące do przemocy - mogą zostać usunięte.
Za treść komentarza odpowiada jego autor.